środa, 7 marca 2012

Własny Homomonument pojawi się w Mołdawii w maju

Homomonument – gej-pomnik – pojawi się w Mołdawii w maju.  Uroczystość założenia kamienia z legendarnego gej-monumentu z Amsterdamu w specjalną płytę rozpocznie jedenasty festiwal „Tęcza nad Dniestrem”. Jednocześnie, informuje Lgbt.md w Kiszyniowie, odbędzie się wzniesienie flagi festiwalu (flagi gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów).

Motto festiwalu – „Zjednoczeni w sprawie równości, działamy!”. Działacze chcą doprowadzić do przyjęcia „ustawy o zapobieganiu dyskryminacji”. Jego ratyfikacja jest opóźniona od marca ubiegłego roku pod presją ze strony chrześcijańskich-ekstremistów i innych homofobów, którzy ukrywają swoją wilczą naturę pod owczą skórą.

W pierwszym dniu festiwalu, 10 maja uczestnicy oddadzą hołd tym, którzy stali się ofiarami faszyzmu i terroru stalinowskiego, który zdrowi na umyśle zostali uznani za wariatów i osadzeni w szpitalach psychiatrycznych. Z kwiatami podejdą do pomnika ofiar represji. Jest to przypomnienie politykom i społeczeństwu o tym, że rasiści, neofaszyści i homofobi są nie zostali w przeszłości, reaktywują się, wyciągając z zakurzonych archiwów swastykę i cerkiewne chorągwie, wybierają się na walkę z niewłaściwymi.

Plan festiwalu w tym roku zawiera dużo nowości. Na przykład projekt „Żywa biblioteka”. Każdy będzie mógł wejść i zapoznać się z żywymi książkami.

Szczególnie dużo gości w tym roku spodziewają się w Kiszyniowie z Kijowa i Bukaresztu. Wezmą oni udział w seminariach, wiecach politycznych, debatach, przyjęciach. Na gejów i lesbijek czekają seanse filmowe, przedstawienia. W finale zabrzmią fanfary konkursu „Miss Flawless Queen 2012”. W tym roku o tytuł „Super Star” będą walczyły zwyciężczynie konkursu z ubiegłych lat. Następnie odbędzie się ceremonia zamknięcia festiwalu „Tęcza nad Dniestrem”która płynnie przejdzie w wieczorek promujący bezpieczne zachowania seksualne z dyskoteką do białego rana.

Jeżeli  chcesz wziąć udział w festiwalu – jako przedstawiciel organizacji LGBT lub samodzielnie? Skontaktuj się z centrum „GenderDoc-M”.

Źródło Gay.ru, LGBT.md

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz